Doç.Dr.Yusuf Alper Kılıç
Genel Cerrahi Uzmanı


Arama

<<< Geri
Seçim Sistemi

Demokrasi kavramı ve seçim sistemi hakkında ciddi yanılgılar ve gerçeği kavramamızdan korkanların yönlendirdiği bir sosyal mühendislik kampanyası var. Demokrasi ve seçim sistemi aslında matematikçilerin konusu olmalı. Fakat onlar bile tam anlamıyla kavrayabilmiş değiller meseleyi. 

Seçimle ilgili matematik teorilerden gündemde olan ve uygulanan May teoreminin biraz modifiye edilmiş hali. Toplumu diktatörlüğün eşiğine getiren de, insanları “bize oy vermezseniz öcüler gelir” propagandasıyla istemedikleri bir adaya ya da partiye oy vermeye mecbur bırakan da bu sistem. Fakat daha kapsamlı görünen Borda sayısı, Hare sistemi gibi matematik teoremler dahi gerçek demokratik bir seçimin gereklerini karşılamaktan uzak.

Sorun emperyalizmin matematik dersleriyle kafamıza kazıdığı katı Aristo mantığı, ya siyah var ya beyaz, ortadan gri tonlar yok. Bizi birbirimize kırdırmayı da bu yolla başarıyorlar. Hoşgörüyü, toleransı ortadan kaldırarak. “Seninle aynı olmayan ya da aynı şekilde düşünmeyen senin düşmanındır” mesajı veriyorlar. Oysa biz doğu toplumuyuz. Bulanık bizim mantığımız. O yüzden bundan sonra benim oyum Askerzade’ye. Lütfi Rahimoğlu Askerzade, bulanık mantığın babası.


<<< Geri