Doç.Dr.Yusuf Alper Kılıç
Genel Cerrahi Uzmanı


Arama

<<< Geri
Kümeler

Devlet lisesinde okudum. Altı yıl boyunca her senenin ilk yarı yılında matematikte kümeler anlatıldı. Anlamak zordu benim için bu kadar anlamsız ve sıradan görünen bir konunun ısrarla tekrarlanmasını. Benzer şekilde bugün de bilgisayar bilimlerinde semantik denen konunun neden bu kadar önemli kabul edilip ısrarla öğretildiğini anlayamıyorum.

İlerleyen yaşlarda anladım kümeleri neden bu kadar ısrarla kafamıza kazımaya çalıştıklarını. Bu emperyalizmin iti ite kırdırma taktiğinin matematik temelini oluşturmak içinmiş diye düşünüyorum şimdi.

A ve B kümesinin ortak elemanı olmak için neye ihitiyaç duyulur? Hem A hem de B kümesinin özelliklerini %100 karşılamak... Yani yalnızca siyah ve beyaz var dünyada. Katı Aristo mantığı bu. Aynı anda hem laikliğe inanıp hem dindar olamazsın. Hem milliyetçi, hem sosyal demokrat olamazsın. Kendini bir etnik kimliğe ait hissedip, aynı anda Türk olamazsın. Hoşgörünün, sevginin, anlayışın, tahammülün olmadığı bir toplum yaratmak için öğrettiler bize bu anlamsız matematik kavramlarını. Bu sayede bizi bu kadar kolaylıkla biribirimize düşürüyorlar. "O senden farklı düşünüyor" diyorlar, "o senin düşmanın". Sen dindarsın o laik, sen Sünnisin, o değil.

Oysa biz doğu toplumuyuz. Bizim mantığımız bulanık mantık. Gri tonlar da var bizim gönlümüzde. Hem milliyetçi, hem sosyal demokrat, hem dindar olabiliriz biz. Bizim gibi düşünmeyenlere, bizden farklı yaşayanlara hoşgörüyle bakabiliriz. Hatta gıpta ederiz, merak ederiz, öğrenmeye kavramaya çalışırız...


<<< Geri