Doç.Dr.Yusuf Alper Kılıç
Genel Cerrahi Uzmanı


Arama

<<< Geri
Meme Kanserinin Sıklığı
  • Her sekiz kadından birinin yaşamı boyunca meme kanserine yakalanacağı yaygın olarak bilinen bir bilgidir. Bu bilgi meme kanseri ile ilgili araştırmaları temel alan bir matematik projeksiyona dayanmaktadır. Israrla vurgulanmış olması toplumda meme kanseri ile ilgili bir farkındalık yaratmış, taramalar yoluyla erken teşhis konan hastaların sayısı artmıştır. Bununla birlikte bu matematik projeksiyona göre her 8 kadından birinde yaşamı boyunca meme kanseri görülmesi için toplumda kadınların 110 yaşına kadar yaşıyor olmaları gerekir.
  • Subjektif bir gözlem olmakla birlikte, diğer bazı kanser tiplerinde olduğu gibi, meme kanserinin genetik ve patolojik özellikleri ile biyolojik davranışında son 10-15 senede bazı değişiklikler olduğu izlenimimizi de paylaşmak gerekir. Meme kanseri daha erken yaşlarda görülür hale gelmiş, kontrol altına alınması daha zor agresif davranışlı meme kanserleri eskiye oranla daha sık görülmeye başlanmıştır. Bunda çevresel ve epigenetik faktörlerin belirgin etkisi olduğunu düşünüyorum.
  • Bununla birlikte diğer kanserlerle karşılaştırıldığında meme kanserinin etkin bir tedavi ile kontrol altına alınması ve hastanın normal hayatını yaşaması olasılığı çok daha fazladır.

<<< Geri