Doç.Dr.Yusuf Alper Kılıç
Genel Cerrahi Uzmanı


Arama

<<< Geri
Akalazya
 • Akalazya yemek borusunun ve alt ucunda bulunan gastroözofageal sfinkterin fonksiyonel bir bozukluğudur. Yemek borusunun mide ile birleştiği yerde bulunan kıskacın yutma sırasında gevşememesi ve yüksek basınç oluşturarak yiyeceklerin geçişine direnç oluşturması ile karakterizedir.
 • Fonksiyonel bir sorun olarak algılandığı için çoğunlukla gastaroenterologlar tarafından değerlendirilmekte ve darlığı genişletmeye yönelik dilatasyon işlemleri yapılmaktadır.
  • Dİlatasyon geçici olarak bir rahatlama sağlasa dahi bu ancak bir ay kadar sürmekte, hastanın eski yakınmaları hemen her zaman tekrarlamaktadır.
  • Akalazyanın kesin tedavisi cerrahidir. Bu amaçla yemek borusunun alt ucundaki kıskaçta kalıcı bir gevşeme sağlayacak laparoskopik Heller özofagokardiyomiyotomi ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyat sırasında kıskacı oluşturan kaslar kesilerek mideye geçişin genişletilmesi sağlandığından, daha sonra mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasının (reflü) engellenmesi amacıyla fundoplikasyon ameliyatı da eklenmektedir.
   • Çepeçevre Nissen fundoplikasyonu da uygulanabilmekle birlikte, benim tercihim sonuçlarının daha iyi olduğunu gördüğüm Dor fundoplikasyonu yapma yönündedir.
  • Akalazya tedavisinde önceden endoskopik dilatasyon yapılan hastalarda yapışıklıklar ortaya çıktığından Heller miyotominin laparoskopik yapılmasını zorlaşabilmektedir. O nedenle en ideal yaklaşım biyopsi alınması gibi gerekçelerle gerekmedikçe dilatasyonla vakit kaybetmeyip, mümkün olduğunca erken dönemde cerrahi tedavi uygulamaktır.

<<< Geri